X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه 20 فروردین‌ماه سال 1389
معرفی رشته و شغل پرستاری
نوشته شده توسط الهام در ساعت 07:43 ب.ظ

معرفی رشته و شغل پرستاری

متأسفانه پرستاری رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می بندد، به همین خاطر تصمیم گرفتم یک خلاصه مطلبی از رشته و شغل پرستاری در وبلاگ قرار بدم، انشاءالله که مفید واقع شود و یک مقدار دید دوستانمان را نسبت به این رشته بازتر و آنها را آگاه تر کند.

  لغت پرستار (NURSE) از کلمه لاتین (NUTRIX) به معنای تغذیه گرفته شده است. در تقسیم بندیهای آکادمیک، امروز ارزش پرستار خوب همطراز یک پزشک خوب قرار می گیرد. کار یک پزشک خوب موقعی بحد مطلوب می رسد که یک پرستار خوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد.

پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد.

نقشهای پرستار:

1-    مراقبت کننده: نخستین نقش پرستار مراقبت کردن از فرد مورد نظر ( بیمار ) است.

2-    تعلیم دهنده (معلم): اجرا وارزیابی طرحهای آموزشی برای فرد و خانواده وی جهت رفع نیازهای یادگیری آنان

3-    مشاور: جمع آوری اطلاعات برای تحصیل در حل مشکل و تصمیم گیری

4-    رهبر: محقق و حمایت کننده از مددجو و خانواده

5-    نقش درمانی

6-    نقش حفاظتی

7-   نقش هماهنگ کننده

 

تلاش پرستار برای پذیرش واقعیت‌ها و تطبیق با تغییرات بالقوه و پذیرش زندگی جدید و یا تحمل طول دوره درمان وظیفه سنگین و ارزنده پرستار است. پرستاری علم است چون نیازمند فراگیری علوم مرتبط با این رشته است و هنر است چون توانایی ارتباط خوب و سنجیده با بیمار و اطرافیانش را می‌طلبد.

خصوصیات جسمی و توانایی های لازم برای احراز شغل:

پرستار باید از سلامت کامل جسمی و ذهنی و روحی برخوردار باشد و فردی دقیق،    علاقه مند و صبور باشد و کنترل کافی روی احساسات شخصی خود داشته باشد.

مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل:

افراد پس از اخذ دیپلم متوسطه و قبولی در آزمون سراسری گروه علوم تجربی می توانند در این رشته به تحصیل بپردازند و سپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه تحصیل دهند.

درسهای رشته

ردیف

نام درس

ردیف

نام درس

1

آمار حیاتی مقدماتی (نظری، عمل )

2

اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها (نظری)

3

اصول مدیریت خدمات پرستاری (نظری)

4

اصول و روش آموزش به بیمار (نظری)

5

اصول و فنون و کاربرد احکام اسلامی در پرستاری

6

انگل‌شناسی (نظری، عملی)

7

ایمونولوژی

8

بررسی وضعیت سلامت (نظری)

9

بهداشت روانی، بیماریها و پرستاری‌های مربوط 2

10

بیماریهای داخلی و جراحی

11

بیوشیمی

12

پرستاری بهداشت جامعه 1و 2 و 3 (نظری)

13

پرستاری در فوریت‌ها

14

تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری (نظری)

15

تشریح (نظری، عملی)

16

تغذیه و تغذیه‌درمانی (نظری)

17

داروشناسی

18

روانشناسی اجتماعی

19

زبان تخصصی

20

فیزیولوژی

21

میکروب‌شناسی

22

کارآموزی

23

کارآموزی در عرصه

24

کودکان و پرستاری مربوط 1 (کودک سالم) (نظری)

25

کودکان و پرستاری مربوط 2 (کودک بیمار) (نظری)

گرایشهای مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری:

1) گرایشهای کارشناسی ارشد

الف) داخلی جراحی

ب) اطفال

ج) مدیریت

د) بهداشت

ه) روان پرستاری

ن)پرستاری ویژه

و) اپیدمیولوژی

ز) آناتومی

ح) فیزیولوژی

ط) بافت شناسی

(از پرستاری در چه رشته هائی می توان ادامه تحصیل داد؟

از کارشناسی پرستاری در 22 رشته (در آزمون وزارت بهداشت) می توان در کارشناسی ارشد ادامه تحصیل داد: اپیدمیولوژی - آموزش بهداشت - آمار زیستی- پرستاری-رفاه اجتماعی -علوم تشریحی -علوم تغذیه-علوم بهداشتی در تغذیه-فیزیولوژی-کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی-مدارک پزشکی-مدیریت خدمات بهداشتی درمانی-مدیریت توانبخشی- اقتصاد بهداشت ( با 2 گرایش توسعه بهداشت و درمان سیاستگذاری و برنامه ریزی بهداشت و درمان )- نانوتکنولوژی  پزشکی - آموزش پزشکی - پرستاری مراقبت های ویژه -زیست فن آوری پزشکی -ارگونومی -انفورماتیک پزشکی-پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان. 

رشته های جانبی: شامل رشته آموزش پزشکی و پزشکی می باشد.)

 

منابع کارشناسی ارشد پرستاری   

داخلی جراحی                 برونر

کودکان

ونگ

روان پرستاری

کوشان واقعی

پرستاری بهداشت جامعه

ایلدرآبادی

پرستاری بهداشت مادران و نوزادان

صلاح زهی ذوالفقاری

زبان عمومی

ضرایب هــر درس: پرستــاری داخلی و جراحی(۴)  روان پرسـتاری (2) پرستاری بهداشت جامــعه(۲) بهداشت مـادران و نـوزادان(۲) پرستـاری کـودکان(۲) زبـان تخصصی و عمـومی(2).

2) گرایشهای مقطع دکتری

الف) پرستاری

ب) آناتومی

ج) بافت شناسی

د) اپیدمیولوژی

مدت دوره آموزش:

مدت تحصیل حداقل 4 سال و حداکثر 5 سال ( در شرایط خاص و با موافقت آموزش کل دانشگاه علوم پزشکی مثل : مرخصی تحصیلی و ... ) می باشد.

شرایط محیط کار، محل استخدام:

محل احتمالی استخدام می تواند بیمارستانها، کلینیکها و پاراکلینیک های دولتی و خصوصی، ادارات،  سازمانهاو به عنوان مربی در دانشکده ها و .... باشد. این رشته یا شغل در اکثر مراکز درمانی دولتی و خصوصی و غیره بصورت شیفت در گردش ( صبح ، عصر و شب ) یا شیفت ثابت می باشد . و شرایط محیط کار آن بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که پرستار در آن مشغول می باشد دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش  داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند .

پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد ) و سابقه کار در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .

حقوق و مزایا و شرایط ارتقاء شغل:

حقوق یک پرستار به محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات کار بستگی دارد و اگر استخدام موسسات یا وزارتخانه ها باشد بر اساس قوانین اداره امور استخدامی کشور حقوق ماهانه و ترفیع دریافت می کند.

آینده نگری درباره شغل با توجه به شرایط اجتماعی:

با توجه به نیازهای جامعه به پرستار و دیدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعیت او در جامعه بخصوص در چند سال اخیر که تحول در این حرفه ایجاد شده است امید است بتوان در جهت بهبود و ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه و مراقبت از بیماران در بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مطبها، کلینیکها و پاراکلینیکها و درمانگاهها و سایر بخشهای ارائه کننده خدمات پرستاری تلاش نمود.دریافت کد ساعت
JavaScript Codes